הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מת נשיא ההתאחדות הארגנטינאית מאז 1979

חוליו גרונדונה, מהאנשים הכי חזקים בכדורגל, נכנע לאירוע לב חמור בגיל 82. מסי: "זה יום עצוב עבורי"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  30.07.14 - 19:19
דון חוליו גרונדונה, האיש החזק בענף (gettyimages)
דון חוליו גרונדונה, האיש החזק בענף (gettyimages)

חוליו גרונדונה, נשיא ההתאחדות הארגנטינאית ב-35 השנים האחרונות ואחד האנשים החזקים ביותר בכדורגל העולמי, הלך לעולמו בגיל 82 אחרי אירוע לב. דון חוליו היה אמור להכריע בימים הקרובים את זהותו של מאמן הנבחרת הבא, כאשר חרארדו "טאטה" מרטינו סומן כמחליף המיועד של אלחנדרו סאבלה.

גרונדונה, אחת הדמויות המושמצות והשנויות במחלוקת בכדורגל העולמי בכלל והדרום אמריקאי בפרט, מונה לתפקיד נשיא ההתאחדות בארגנטינה עוד ב-1979, בתקופה בה שלטה במדינה החונטה הצבאית הרצחנית.

גם ליונל מסי ספד וכתב בדף הפייסבוק שלו: "זה יום עצוב מאוד עבור כל קהילת הכדורגל, עבורי ארגנטינה וגם עבורי. נשיא ההתאחדות שלנו, חוליו גרונדונה, הלך לעולמו. אני רוצה לשלוח את תנחומיי למשפחה ולכל מכריו וחבריו".

תחת שרביטו של גרונדונה זכתה ארגנטינה בגביע העולם ב-1986 והגיעה לשני גמרים נוספים, בהם הפסידה לגרמניה (1990 ו-2014). הוא כמובן היה בתפקיד בזמן 6 זכיות במונדיאל עד גיל 20, אבל ספג לא מעט ביקורות על כך שתחתיו קרסה מערכת פיתוח הכשרונות וכי האלביסלסטה לא זכתה בתואר משמעותי מאז 1993.

חוליו גרונדונה עמד לא פעם במרכזן של פרשיות שחיתות וסאגות של התנהלות שנויה במחלוקת, אבל בכל פעם מחדש נעלמו העדויות בדרכים מסתוריות. הוא שימש במשך שנים רבות כסגן נשיא בכיר של פיפ"א (מאז 1988) והחזיק בידיו את שלוש הוועדות החשובות והיוקרתיות של הפדרציה הבין-לאומית - ועדת הכספים, ועדת זכויות השידור ואת ועדת נותני החסות. כל אלה הפכו אותו לדעת פרשנים רבים לאיש החזק ביותר בכדורגל העולמי.

בעקבות התבטאויותיו והתנהלותו השנויה במחלוקת הפך גרונדונה ליריבם של רבים, הבולט והקולני ביניהם הוא כמובן דייגו ארמנדו מראדונה. מוקדם יותר ביום רביעי הוא אושפז בעקבות אירוע לב. לאחר שמבית החולים נמסר כי לא מדובר במצב חמור וכי הבכיר יישאר בינתיים בהשגחה, חלה החמרה במצבו ומותו נקבע.

גרונדונה היה ממקימי מועדון הכדורגל ארסנאל סראנדי ולאחר מכן עבר לנהל את אינדפנדיינטה, לפני שמונה לנשיא ההתאחדות הארגנטינאית בסיום שנות ה-70' של המאה הקודמת. בשנים האחרונות איבד את אשתו, שהלכה לעולמה, אירוע שגרם לו לטענתו לשקול אם להתמודד שוב (נגד עצמו) לקדנציה נוספת בתפקיד, לפני שהודיע כי יפרוש ב-2015 עם האמירה "אני עייף". אחיו עדיין נושא בתפקיד בכיר בהתאחדות ובנו משמש כמאמן הנבחרת עד גיל 20. מי שישמש בינתיים כנשיא ההתאחדות הוא לואיס סגורה.