"שיכינו חילוץ. אם ארגנטינה תנצח את ברזיל בגמר יהיה טבח"

רגע לפני גביע העולם, כוכב העבר הרנאן קרספו נחת דווקא בישראל. בראיון בלעדי, מי ששיחק בשלושה מונדיאלים, חשף הבטחה למסי שלא קיים, הסביר מדוע הפרעוש לעולם לא יהיה כמו מראדונה וגם שיחרר כמה הימורים. צפו בכתבה

דור הופמן ומוטי פשכצקי  06.06.14 - 10:00
תחילת כתבה

אולי לא מדובר ברולינג סטונס, אבל בימים האחרונים נחתה בישראל סוג של אגדה נוספת בתחומה. מדובר בכוכב העבר הארגנטינאי הרנאן קרספו. רצה הגורל והאיש שהיה אימת ההגנות באירופה בשנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 הגיע לישראל, רגע לפני שהמונדיאל בברזיל יוצא לדרך. בין רחצה בים של תל אביב לסבב פאבים בעיר החלוץ התפנה להעניק ראיון בלעדי בו התייחס למה שצפוי לקרות לדעתו ממש בעוד כמה ימים.

קרספו הוא חלק מדור מוכשר במיוחד של שחקנים ארגנטינים, אבל דור שלא זכה למעשה בכלום מאז קופה אמריקה 1993. למרות שנים נפלאות בליגה האיטלקית, האיש שרשם 64 הופעות וכבש 35 שערים במדי האלביסלסטה לא הצליח לסייע לנבחרת הזאת להשיג תהילה על הבמות הגדולות מכולן. כנראה שאין מתאים ממנו לנתח כמעט 2 עשורים של אכזבות.

"יש הרגשה שאפשר לזכות במונדיאל"

למה מונדיאל זה דבר כל כך חשוב בארגנטינה?

כי הציפיה כל כך גדולה, ארגנטינה זו מדינת כדורגל וצריך לזכור שהיא זכתה רק פעמיים בגביע העולמי.

רק?
רק, כי הארגנטינאים בטוחים שהם צריכים לזכות בגביע תמיד. הפעם באמת יש הרגשה שאפשר לעשות את זה. השחקנים טובים, המאמן טוב. אפשר לזכות שוב.

למה לא זכיתם בכלום מאז הקופה אמריקה של 1993?
למה? אני לא יודע. באמת שאני לא ידוע. היינו חבורה של שחקנים שזכו בהכל במדי הקבוצות שלהם, אבל בנבחרת לא זכינו בכלום. אני חושב שזה עניין של מזל. אנחנו דור של שחקנים שלא היה לו המזל שמגיע לו.

זה באמת רק מזל? לא עניין מנטלי?
במקרה שלי לא. אני תמיד הגעתי מוכן לנבחרת. זכיתי בהמון תארים בקריירה, רק בנבחרת לא.
זה הכדורגל, הכל יכול לקרות.

"מראדונה הוא אחד ויחיד"

מה קרה לכם במונדיאל 1998, הראשון שלך?
היינו טובים, אני כמעט לא שיחקתי בגלל פציעה, ואז הגיע המשחק מול הולנד ברבע הגמר (1:2 להולנדים). הולנד נשארו בעשרה שחקנים, באטיסטוטה בעט לקורה ואז הגיע דניס ברגקאמפ.
אם באטיגול כובש כמה דקות קודם, אף אחד לא מדבר על זה היום.

מונדיאל 2002. שם הגעת בשיא שלך, אבל לא הצלחתם.
אני חושב שזו הנבחרת הכי טובה ששיחקתי בה מתוך השלוש.

אז מה קרה, מרסלו ביילסה אשם?
לא ברור, היינו חייבים לנצח את שבדיה במשחק האחרון. כבשתי ולא הצלחנו. זה הגול הכי מבאס בקריירה שלי, גול שאני אפילו לא זוכר.

ומונדיאל 2006? גם הייתם טובים.
היינו קרובים חמש דקות מחצי הגמר ואז הגיע מירוסלב קלוזה. זה מפריע לי וכואב לי כי לא הצלחתי לעמוד בהבטחה שלי לליאו מסי. הוא היה צעיר מאוד, אז לקחנו אותו כל המבוגרים ואמרנו לו: "אנחנו ניקח אותך לחצי הגמר, אתה תנצח אותו ואת הגמר. זהו". לא עמדנו בהבטחה. עכשיו, מסי יכול להגיע לחצי הגמר בברזיל וגם לזכות. מגיע לו. הוא בן אדם טוב, גם המאמן אלחנדרו סאבלה בן אדם טוב וגם הסגל מצוין.

איך ליאו מסי כבן אדם?
הוא רגוע, שקט, יודע מה הוא רוצה, מקצוען מושלם. איש הגון וצנוע ובגלל זה כולם רוצים שהוא יצליח במדי ארגנטינה.

"לאף נבחרת אין התקפה כמו לארגנטינה"

ספר קצת על אלחנדרו סאבלה.

אני מכיר את סאבלה כשהיה עוזר מאמן של דניאל פסארלה בריבר פלייט. הוא מבין כדורגל, הוא קיבל את אסטודיאנטס, זכה באליפות ובהמון תארים. הוא יודע את העבודה. בארגנטינה מאמינים בו כרגע  ומגיע לו קרדיט.

כשרוצים לזכות במונדיאל צריך הגנה ושוער. לארגנטינה יש את זה?
ברור שיש חוסר איזון בין ההגנה להתקפה. לאף נבחרת בעולם אין התקפה כמו של ארגנטינה.
סאבלה מכיר את הבעיות והוא גם יודע איך לפתור אותן.

שיחקת עם מראדונה ועם מסי, אפשר בכלל להשוות ביניהם?
מראדונה הוא אחד ויחיד, אבל בגלל התזמון שלו. בשנת 1986, מול האנגלים, הוא נתן לארגנטינאים משהו שלא היה להם. למזלנו גם מסי ארגנטינאי. מסי יותר גולר ממנו, אבל הרבה פחות פופולרי בגלל האישיות שלו. מסי יותר רגוע, הייתי אומר גם יותר מחונך. דייגו הוא משהו אחר. הוא הר געש, הוא הוריקן.

אבל מי יותר טוב?
אני לא עונה כי לא צריך. שניהם ארגנטינאים, אני נהנה משניהם.

"שהברזילאים יכינו מסוקים"

מי הפייבוריטיות במונדיאל הזה?

כמובן שברזיל וארגנטינה, אבל גם גרמניה וספרד. מוזר לי שאף אחד לא סופר את איטליה, חייבים לספור גם אותם.

מי יהיה מלך השערים?
הלוואי שמסי.

מי יהיה השחקן המצטיין?
מסי.

מי יגיעו לגמר?
אני מאוד מקווה שארגנטינה וברזיל

ואיך זה יגמר?
אני מקווה שארגנטינה תנצח. בכל מקרה כדאי שהברזילאים יכינו מסוקים לחילוץ. אם ארגנטינה מנצחת את ברזיל בגמר המונדיאל במראקנה, ירצחו את כולם!